• כותרת משנה:
  • שם הספר במקור: The laban Sourcebook
  • שם הסופר/ת במקור: Dick MacCaw
  • עיצוב ועימוד: נדב שלו
  • תרגום מאנגלית: ניב סבריאגו
  • פורמט: 15.2X22.5
  • כריכה: רכה
  • מספר עמודים: 390
  • שנת הוצאה: 2017
  • דאנאקוד: 500-168
  • מחיר מומלץ: ₪98

לאבאן - אסופת מקורות

דיק מק'קאו


רודולף לאבאן (1958-1879) היה חלוץ של מחול ושל תנועה, שיישם את רעיונותיו בצורה נרחבת יוצאת דופן: מתעשייה ועד תיאטרון, מחינוך ועד תרפיה. לפי אמונתו של לאבאן, אפשר להבין את בני האדם באמצעות תצפית בדרכי התנועה שלהם, והוא המציא שתי שיטות משלימות לתיווי של הצורה ושל האיכות של התנועה. מקראה זו מציעה סקירה מקיפה של הכתבים של לאבאן, והיא כוללת קטעים מחמשת ספריו באנגלית ומארבעת כתביו בגרמנית, שחוברו בשנות העשרים ומתורגמים כאן לראשונה. על בסיס מחקר ארכיוני באנגליה ובגרמניה, המקראה עוקבת אחר התפתחות רעיונותיו פורצי הדרך באמצעות מגוון של מסמכים, לרבות מכתבים, מאמרים, תמלילי ראיונות וספרו שטרם פורסם מאמץ והתאוששות. הספר מתאר • את ניצני הקריירה שלו בגרמניה ובשווייץ בעשור השני של המאה העשרים. • את נסיקתו לתהילה בגרמניה בשנות העשרים כמורה למחול, כוריאוגרף ויוצר של אירועי מחול פומביים. • את יישום רעיונותיו בתיאטרון, בחינוך, בתעשייה ובתרפיה לאחר הגירתו לאנגליה ב-1938. כל פרק כולל הקדמה קצרה, המספקת רקע והקשר ומחדדת ומבארת מונחי מפתח. בחירת הקטעים והצגתם התבצעה בידי מומחי לאבאן המובילים בעולם.

דיק מק'קאו הוא מרצה בכיר ברויאל הוֹלוֹוֶי באוניברסיטת לונדון (RHUL) שבבריטניה. הוא היה אחד המייסדים של קבוצת התיאטרון Medieval Players ב-1981 וכיהן כמנהל האמנותי של International Workshop Festival בשנים 2001-1993. הוא הוכשר בידי ג'רלדין סטיבנסון, תלמידה ועמיתה ליצירה של רודולף לאבאן. הוא ערך ארבעה תקליטורי וידיאו עם פטר האלטון בנושא תנועה והכשרה בתיאטרון וכתב ספר על וארן לאמב.

הקדמת העורך

 דיק מק'קאו

 מטרת הספר

 רודולף לאבאן (1958-1879) נמנה עם החלוצים של המחול המודרני בגרמניה בשנות העשרה והעשרים ושל החינוך לתנועה באנגליה בשנות הארבעים והחמישים. אף על פי שהקריירה שלו התמקדה במחול ובתנועה, הוא הצליח ליישם את המומחיות הממוקדת שלו לכאורה בקשת מדהימה של תחומים – ארכיטקטורה, אסתטיקה, תיאטרון, חינוך, אתיקה, בריאות נפשית וגופנית, תעשייה וניהול. כחלוץ של המחול, הוא ייסד מוסדות מחול לקידום של מחקר, סייע בארגון כנסים וחיבר עשרה ספרים ואינספור מאמרים למען יצירת הכרה במחול כאמנות וברקדנים כאמנים. כאיש של חזון חברתי, הוא ייסד קהילות ומקומות מפלט אידיאליים. רשימה זו של הישגיו כלל אינה ממצה, והיא תושלם במהלך הספר הזה, שמטרתו העיקרית היא לספק לקוראים מושג על הקשת מעוררת ההשתאות של הכתיבה ושל הפעילות שלו בתחום המחול והתנועה.

מתוך חמשת הספרים של לאבאן בגרמנית, ארבעת הראשונים (שחוברו בשנים 1926-1920) טרם תורגמו לאנגלית, ואף על פי שהאוטוביוגרפיה שלו מ-1935 תורגמה,1 המהדורה אזלה זה מכבר, בדומה גם לארבעת הספרים שלו שנכתבו באנגלית. משום כך התעורר הצורך בפרסום שיעניק לתלמידים גישה למבחר מייצג מכתביו. המקראה הזאת מכילה כתבים שפורסמו ושלא פורסמו מאת רודלוף לאבאן מהשנים 1958-1912, וכן מסמכים וצילומים המדגימים את הפעילויות המגוונות שלו. המטרה היא לספק את הדוגמאות הברורות ביותר למחשבה של לאבאן בתחומי פעילות מוגדרים, עם קטעים שאורכם יוכל לאפשר לקוראים להתחבר לרעיונות שלו. מטרה משנית היא להציג חומרים שטרם פורסמו – רשימות, מכתבים, כתבי יד – מתוך שני ארכיונים: ארכיון ג'ון הודג'סון בספריית ברדרסון שבאוניברסיטת לידס ומרכז המשאבים הלאומי למחול שבאוניברסיטת סארי.

הכתיבה והפרקטיקה של לאבאן מקיפה דיסציפלינות כה שונות ומגוונת, ויהיה זה נמהר מצד עורך יחיד לטעון לקשת של ידע או של מיומנות רחבה דומה. מסיבה זו הוזמנו חוקרי לאבאן מוכרים לתרום לספר – כולם התבקשו לבחור כתבים שנוגעים לתחום ההתמחות המוגדר שלהם ולנמק את הבחירה בהקדמה קצרה. רבים מהם למדו ממנו והמשיכו בפיתוח הרעיונות שלו בדרכיהם האישיות; על כן, כל אחד מהתורמים לספר מציע פרספקטיבה משלו על לאבאן. המקראה הזאת מציעה, אפוא, דרכים רבות להבנת ההוגה מרובה הפנים הזה, ורשימת המקורות תוכל לסייע לקוראים שיחפצו להעמיק בחקירה הזאת.

הספר אינו מכוון לשמש מדריך מעשי – לא כיצד לנוע ולא כיצד לתוות תנועה. דוגמאות לתרגילים ולשיטות תיווי נכללו במטרה להמחיש את העניין הרחב יותר שעומד לדיון – התנועה באופן כללי וכיצד לאבאן מבין אותה. אף על פי שלאבאן מרבה להזכיר את הסתירה המהותית שבכתיבה על תנועה – פעילות זו מובנת טוב בהרבה באמצעות ביצוע פיזי ולא הרהור אינטלקטואלי – הוא כתב בפועל עשרה ספרים בנושא, ומרביתם כוללים קטעי מחשבה פילוסופית על משמעות התנועה. המקראה הזאת מבקשת לעמוד על העקרונות, המונחים, התמות והדימויים הראשיים שמשמשים אותו לביטוי מחשבותיו בקשר לתנועה. התוכן של המקראה סודר בצורה כרונולוגית, כדי שהקוראים יוכלו לחוות את התפתחות החשיבה של לאבאן. בקיצור, כוונתו של הספר להביא את חלוץ המחול והתנועה המרגש והסוער הזה לחוג קוראים רחב ככל האפשר.

דבר אחד שהספר אינו יכול לספק הוא רושם מקיף של עבודתו של לאבאן כאמן חזותי. הוא היה קריקטוריסט חד וקונדסי, וכן שרטט מוכשר, המסוגל לייצג גיאומטריה תלת-ממדית בדיוק ובדמיון מדהימים. לו רצינו להציג כהלכה כיצד הוא דמיין והגה צורות תנועתיות במרחב תלת-ממדי באמצעות ייצוגן על דף דו-ממדי היה נדרש לנו ספר גדול ממדים בצבע מלא.

תגובה