• כותרת משנה: מבטים על יצירתה של יסמין גודר
  • שם הספר במקור: Extremum - Reflections on the Works of Yasmeen Godder
  • שם הסופר/ת במקור: Avi Feldman
  • פורמט: 16X22cm
  • כריכה: רכה
  • מספר עמודים: 60 עם צילומים, עברית אנגלית
  • שנת הוצאה: 2014
  • דאנאקוד: 500-148
  • מחיר מומלץ: ₪78

אקסטרמום - מבטים על יצירתה של יסמין גודר

אבי פלדמן


אקסטרמום – מבטים על יצירתה של יסמין גודר בהוצאת מוזיאון פתח תקוה לאמנות והוצאת אסיה. עורך: אבי פלדמן. כותבים: איציק ג'ולי, דרורית גור אריה, ד"ר רפאל זגורי-אורלי, ד"ר אליזבת נהרינג, אבי פלדמן ופאולו רופיני צילומים: גדי דגון ותמר לם. הספר נולד לקראת ומתוך השתתפותה של יסמין גודר בתערוכה 'צעדים בוני אמון' במוזיאון פתח-תקוה לאמנות (אוצרים שותפים: דרורית גור אריה ואבי פלדמן, מאי-ספטמבר, 2014). יסמין גודר, הפועלת ככוריאוגרפית מובילה בישראל החל משנת 1999, הוזמנה ליצור עבודה תלוית-מקום לחלל המוזיאון. תהליך זה לווה בשיחות רבות בין גודר ועורך הספר בניסיון לגבש מיפוי ארכיוני של נקודות קיצון, שעליהן אפשר לומר כי הן מזהות את השפה התנועתית של גודר כפי שהתגבשה לאורך 15 שנות יצירה. הספר מבקש להעניק ביטוי טקסטואלי וחזותי לחלק מהמחשבות והרעיונות שעלו במהלך השיחות והחקירה האוצרותית (בשיתוף עם דרורית גור אריה) של העבודה החדשה של גודר למוזיאון, תוך בחינת מושגים הנוגעים ליצירתה כדוגמת הגרוטסק, קוויריות, צדק, חברה ונוכחות. הספר נע במרחב הביניים שבין ספר־אמן לספר עיון.

אבי פלדמן הוא אוצר, כותב ודוקטורנט בתוכנית המחקר המשותפת לאוצרוּת ולימודי תרבות של אוניברסיטת ציריך לאמנות, שווייץ, ואוניברסיטת רדינג, בריטניה.

אקסטרמום: בין הגדרה מילונית להקדמה קצרה / אבי פלדמן


אקסטרמום (נקודת קיצון) הוא הקצה שבו ערך הפונקציה הוא הגבוה ביותר או הנמוך ביותר. הגדרה מילונית זו מהדהדת מחשבות ורשמים שהתעוררו בי במהלך שיחות סקייפ שניהלתי עם יסמין גודר – היא בישראל ואני בגרמניה – לאורך שנת 2013, לקראת השתתפותה בתערוכה "צעדים בוני אמון" במוזיאון פתח־תקוה לאמנות.

יחד ניסינו לפענח את המשמעות של עבודתה החדשה המיועדת לחלל מוזיאלי, תוך בדיקת מושגים כמו שיא וכישלון, ניכוס ושליטה; חתרנו למיפוי ארכיוני של נקודות קיצון, שעליהן אפשר לומר כי הן מזהות את השפה התנועתית של גודר כפי שהתגבשה לאורך 15 שנות יצירה; וניסחנו מהלך חשיבה רפלקסיבי, שאינו רטרוספקטיבי ואף אינו מבקש לשחזר יצירות קודמות אלא צופה פני עתיד. נשענו על תפיסת הארכיון של ז׳אק דרידה בספרו מחלת ארכיב1, לפיה שאלת הארכיון אינה “שאלה של העבר....זוהי שאלה של עתיד, שאלת העתיד עצמו, שאלה של מענה, של הבטחה ושל אחריות למחר”.

הספר אקסטרמום נולד מתוך שיחות אלו בעבודת אוצרוּת משותפת עם דרורית גור אריה, כביטוי טקסטואלי וחזותי למהלך המחקרי הנמשך. כותרתו, אקסטרמום, מקרינה על שם עבודתה החדשה של גודר, CLIMAX, שנוצרה במיוחד לחלל של מוזיאון פתח־תקוה לאמנות – ובה־בעת היא משקפת הקשרים סמויים ביצירתה המוקדמת של גודר. שיתופי הפעולה הנמשכים של גודר עם אמנים חזותיים מספקים תימוכין נוספים להתחקות המחקרית אחר הזיקה בין מחול ואמנות חזותית; סיכום ביניים של מחקר זה מוגש בכרך שלפנינו, הנע במרחב הביניים שבין ספר־אמן לספר עיון.

כמכלול נראטיבי מפותל הנודד בין נקודות קיצון ושיאים, עבודות חדשות ומוקדמות, אקספרסיוניזם גרמני וקוויריות, טרייסי אמין וישראליוּת; כתוצר של זיווגים בין הפוליטי לכותלי המוזיאון, בין דיוויד לינץ׳ למקס ארנסט, בין הקולקטיבי לפרטי – ספר זה מכונן מרחב רעיוני הנשען על קִרבה חזותית ליצירתה רבת־הפנים של יסמין גודר, כמו גם למקורות ההשפעה המגוונים המניעים את פועלה.
תגובה